Etiket: İstanbul`un Fethi

İstanbul’un fethi sadece Osmanlı Devleti’nde değil,hem İslam dünyasında hem de Avrupa’da geniş yankılar uyandırmıştır.Tarih boyunca değişik milletlerce defalarca kuşatılan şehri almaya ,Kur’an-ı kerim de işaret buyrulan Belde-i Tayyibe kelimelerinin sırrına ulaşmak ve Peygamberimizin hadis-i şerifine mazhar olmak yirmibir yaşında olan  II.Mehmed’e nasip olacaktır. Fatih Sultan Mehmet’e kadar ,Osmanlı Devleti’nin gövdesi Anadolu,kolları Rumeli ve başı Bizansın elindeki İstanbul’da bulunuyordu.

İstanbul, Asya ile Avrupa kıtaları arasında yer alan doğal güzellikleriyle ünlü bir kenttir. Tarihi M.Ö. yedinci yüzyıla kadar uzanır. Şehir, M.Ö. 657 yılında Megaralılar tarafından kurulmuştur. Devletin Byzas adlı komutanının adından dolayı şehre, Byzantion adı verilmişi.

Blog Kategoriler

Tweet

Son Yorumlar

image
Atatürk İlkeleri
Ali: Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihi, Osmanlı İmparatorluğuyı yıkarak Atatürk ve silah arkadaşları tarafından inşa edilmiş bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurtuluş Savaşı ile başlar.
image
KPSS Tarih Konu Anlatımlı
Elif: Geçtiğimiz yıllardaki Tarih soruları yorum gerektiren öncüllü sorulardan oluşuyor ve adaylar bu sorularda zorlanıyorlardı. Artık Tarih soruları öncüllü sorular azaltılarak karşımıza çıktı.
image
KPSS Tarih Konu Anlatımlı
Fatih: Tarih testine çalışan adaylara tavsiyem: Son yıllarda uzun paragraflardan oluşan yorum sorularının yerini almaya başlayan daha kısa ve bilgi gerektiren soruları dikkate alarak artık Tarih sorularının soruyu okuyarak...

Facebook

Resim Galerisi

Sen doğmadan önce ne olduğunu bilmemek hep çocuk kalmaktır.
- Cicero -